#7: Mikro-případovka o Facebooku a no-code nástroje pro tvorbu aplikací
Tento týden jsem se věnoval především rešerši dostupných nástrojů pro tvorbu aplikací. Sbíral jsem do hlavy nápady, inspiroval se a třídil myšlenky. Poslední týdny jsem neměl moc času pro sebe. A jednou za čas jednoduše potřebuji klidnější týden.
Mikro-případovka o Facebook okně se zprávami
Už dlouho mě trápil jeden UI/UX problém na Facebooku. Měsíce jsem o něm chtěl napsat a zjistit, jestli jsem sám, komu vadí zavírání facebookových oken se zprávami.
Článek si můžete přečíst na blogu Designui. Jmenuje se „UI/UX mikro-případovka – Frustruje vás Facebook okno se zprávami?“.
No a pokud ještě nejste odběratelem Designui, klidně se přihlaste k odběru. Když vyjde něco nového, dozvíte se to jako první.
No-code nástroje pro tvorbu SaaS
Čím dál víc a víc se no-code nástroje dostávají na scénu. Dokonce i klienti se ozývají s tím, že nechtějí poptávat programátory, ale raději by si aplikaci vytvořili pomocí „bezkódových“ nástrojů. Sami si na toto téma dělají rešerši a zjišťují, čeho jsou schopni. No-code expert – to je podle mě jedna z budoucích profesí.
Na Twitteru (můj profil) objevuji neustále nové nástroje, díky kterým si zvládnete vytvořit web nebo aplikaci svépomoci. Většina z nich se na trh nejspíš neprotlačí. Ale pár ano. A vyhrají takové nástroje, které budou:
- Správně fungovat,
- generovat validní kód,
- mít přehledný a intuitivní design,
- mít dobrý marketing a komunitu.
Ty zajímavé nástroje pak přidávám na Designui stránku do seznamu s no-code nástroji pro tvorbu webů a aplikací. V blízké budoucnosti přidám třeba i filtrování, aby výběr z nástrojů byl jednodušší.
Jestli vás téma no-code zajímá a chcete diskutovat, přidejte se do české facebookové skupiny. Aktivita v ní zatím dřímá jako sopka. Ale brzy vybouchne…
Jaké nástroje mě oslovily?
Pokud vás zajímá Webflow, pravděpodobně uslyšíte o nástroji Wized, který se v poslední době hodně skloňuje. Nástroj se dokonce spojil s Finsweet. O co jde? Na Webflow si vytvoříte vzhled aplikace, což znamená naprosto designová svoboda. Ve Wized si pak nachystáte chování aplikace. Definujete si práci s daty, akce, autentizaci uživatelů nebo třeba platby. Data si pak napojíte z libovolného zdroje. Třeba z Airtable.
Druhým no-code nástrojem pro tvorbu webových aplikací je WeWeb. Tady už bez Webflow. Má vlastní vizuální editor. Data si napojíte z libovolného zdroje a vytvoříte si back-end bez limitů. Nástroj budu teprve testovat. Prezentace vypadá slibně a dost se o něm šušká.
Co se ještě podařilo a událo?
- Dokončil jsem web Kybertest.cz. Věnoval jsem se návrhu a tvorbě. Bohužel, je to jeden z častých případů, kdy si k webu přistoupí sám koncový zákazník, změní si texty, nahraje nekvalitní obrázky a celý web si degraduje. A to je škoda.
- Začal jsem novou spolupráci a tvořím návrh frameworku s redakčním systémem. Hraji si zatím s konceptem. Cíl je vždy stejný. Minimum stylů, barev a komponent. Uvidíme, co z toho vzejde.
Co plánuji?
- Bezpodmínečně musím vytvořit první rozbor landing page. Chci dodržet slíbený termín spuštění, který byl plánován na srpen/září. To je teď priorita číslo jedna. Od toho se bude odvíjet další práce.
- Dál budu pracovat na návrhu UI zmíněného CMS.
Co mě zaujalo?
- Když tvořím weby, snažím se nezapomínat i na tvorbu OG image. To je ten obrázek, který se ukáže, když web sdílíte třeba na sociálních sítích. Mně samotnému chyběla nějaká inspirace pro jejich tvorbu. Chtěl jsem dokonce vytvořit projekt, který by se tím zabýval. Ale už takový existuje. Mrkněte na OGimage.gallery.